Auto na Karku

Wymiana oleju samochodowego - Dlaczego jest tak ważna?

Regularna wymiana oleju silnikowego to kluczowy element dbania o swój samochód. Olej silnikowy pełni wiele istotnych funkcji, takich jak minimalizowanie tarcia między ruchomymi częściami silnika, obniżanie zużycia paliwa, utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz mechanizmu, czyszczenie silnika oraz ochrona przed korozją. Wymiana oleju ma ogromne znaczenie dla stanu technicznego oraz wydajności pojazdu, dlatego warto się dowiedzieć, jak często i co ile przejechanych kilometrów konieczna jest wymiana oleju silnikowego oraz ile kosztuje wymiana oleju.

Ile kosztuje wymiana oleju samochodowego?

Koszt wymiany oleju silnikowego zależy od tego, czy właściciel auta zdecyduje się oddać samochód do warsztatu, czy też samodzielnie zająć się swoim pojazdem. Litr oleju syntetycznego kosztuje średnio 30-35 zł, natomiast oleju mineralnego około 15 zł. Dla prawidłowego poziomu oleju w samochodzie należy wykorzystać butlę o pojemności od 4-5 litrów, w zależności od rodzaju samochodu i samego silnika. Wymiana oleju wiąże się również z montażem nowego filtra, który kosztuje średnio 30-40 zł.

Jeśli zdecydujemy się na wymianę oleju w warsztacie, koszty te wzrastają, jednak ceny proponowane przez mechaników są przystępne. Wymiana oleju i filtra w warsztacie to koszt około 50-100 zł. W autoryzowanym serwisie ta usługa może być nawet trzy razy droższa.

Jak często i co ile kilometrów należy wymieniać olej?

Zasady dotyczące częstotliwości wymiany oleju zależą od intensywności eksploatacji auta. Dla silników wykorzystywanych do dynamicznej, miejskiej jazdy na krótkich odcinkach zaleca się wymianę oleju co 8-10 tys. km, podczas gdy w przypadku standardowej jazdy samochodem wymiana jest niezbędna co 10-15 tys. km. W autach z układem smarowania o dużej pojemności należy pamiętać o wymianie oleju co około 20 tys. km. Mechanicy sugerują jednak, aby przeprowadzać wymianę oleju raz w roku.

Jaki olej wybrać dla swojego samochodu?

Przy wyborze oleju dla swojego samochodu warto kierować się zaleceniami producenta, a także zwrócić uwagę na oznaczenia SAE, ACEA i API. Dla silników benzynowych olej powinien być zgodny z normą ACEA A oraz API S, który wskazuje na jakość oleju przeznaczonego do silników benzynowych. Wszystko to wpływa na długotrwałość, wydajność i optymalne działanie silnika, co przekłada się na oszczędność paliwa i zmniejszenie emisji szkodliwych substancji.

Wprowadzenie na rynek olejów Long Life spowodowało wiele kontrowersji. Z jednej strony, zmniejszenie częstotliwości wymian oleju niewątpliwie przyczynia się do zmniejszenia zużycia zasobów oraz obniżenia kosztów eksploatacji pojazdu. Z drugiej jednak strony, niektórzy kierowcy i mechanicy obawiają się, że dłuższe eksploatowanie oleju może prowadzić do zwiększonego zużycia silnika oraz powodować nieprawidłowe działanie niektórych jego elementów.

Wymiana oleju silnikowego jest kluczowym elementem utrzymania samochodu w dobrym stanie technicznym. Wybór odpowiedniego oleju jest równie istotny, a jego jakość można określić na podstawie specyfikacji oleju, takich jak SAE (Society of Automotive Engineers), API (American Petroleum Institute) oraz ACEA (Association des Constructeurs Européens d'Automobiles). Oto niektóre dodatkowe informacje, które warto znać:

1. SAE: Określa lepkość oleju w różnych temperaturach. Lepkość wpływa na szybkość przepływu oleju przez silnik oraz zdolność do smarowania poszczególnych części silnika. Na etykiecie oleju znajdziemy oznaczenie, takie jak "5W-30" – cyfra przed "W" oznacza lepkość oleju w niskich temperaturach, a cyfra po "W" – lepkość oleju w wysokich temperaturach. Im niższy wskaźnik, tym lepiej olej radzi sobie w niskich temperaturach.

2. API: Jest to system klasyfikacji olejów, który określa jakość oleju silnikowego, jego zdolność do ochrony silnika oraz spełnienie norm emisji spalin. Oleje benzynowe oznaczone są literą "S", np. SN, SM, a oleje do silników Diesla literą "C", np. CJ-4, CK-4. Im dalsza litera w alfabecie, tym nowsza i lepsza specyfikacja oleju.

3. ACEA: Jest to europejska klasyfikacja olejów silnikowych, która wprowadza dodatkowe kryteria, takie jak odporność na utlenianie, zdolność do ochrony przed zużyciem i kontrolę osadów. Składa się z liter (A, B, C, E) i cyfr, np. A3/B4, gdzie "A" oznacza oleje do silników benzynowych, "B" - oleje do silników Diesla, "C" - oleje do silników z filtrem cząstek stałych (DPF) oraz "E" - oleje dla ciężarówek i autobusów.

4. Dodatki i modyfikatory: Współczesne oleje silnikowe zawierają różne dodatki i modyfikatory, które poprawiają ich właściwości. Należą do nich detergenty (czyszczące silnik), dyspersanty (zapobiegające osadom), przeciwutleniacze (spowalniające degradację oleju) czy przeciwzużyciowe (chroniące silnik przed tarciem).

5. Syntetyczne czy mineralne: Oleje syntetyczne są bardziej wydajne niż oleje mineralne, ponieważ są produkowane z czystych, kontrolowanych substancji chemicznych, co przekłada się na lepszą ochronę silnika, wyższą trwałość i lepsze osiągi w różnych warunkach pracy. Oleje mineralne są uzyskiwane z ropy naftowej i mają tendencję do szybszego starzenia się oraz mogą być mniej efektywne w skrajnych temperaturach. Oleje półsyntetyczne stanowią kompromis pomiędzy olejami mineralnymi a syntetycznymi, łącząc właściwości obu rodzajów.

6. Właściwości ochronne oleju: Dobra ochrona silnika obejmuje redukcję tarcia, zapobieganie korozji, utrzymanie czystości silnika, kontrolę osadów i pianienia oraz zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wybór oleju o odpowiednich właściwościach ochronnych jest kluczowy dla długiej żywotności silnika.

7. Okresy wymiany oleju: Okresy wymiany oleju mogą różnić się w zależności od rodzaju oleju, eksploatacji samochodu i zaleceń producenta. Zazwyczaj wymiana oleju powinna odbywać się co 10 000 do 15 000 km lub co rok, jednak niektóre oleje syntetyczne pozwalają na dłuższe interwały między wymianami, nawet do 30 000 km. Wartości te są tylko orientacyjne i zawsze należy kierować się zaleceniami producenta samochodu.

8. Filtry oleju: Filtry oleju są odpowiedzialne za usuwanie zanieczyszczeń z oleju silnikowego. Regularna wymiana filtra oleju wraz z olejem silnikowym jest ważna, ponieważ zatkanie filtra może prowadzić do zmniejszenia przepływu oleju i nieefektywnego smarowania silnika.

9. Oleje do silników wysokoprężnych: Silniki wysokoprężne, czyli Diesla, wymagają olejów o specjalnych właściwościach, które uwzględniają charakterystyczne dla nich wysokie ciśnienia i temperatury. Oleje dedykowane dla silników Diesla są zazwyczaj oznaczone literą "C" w klasyfikacji API lub literą "B" w klasyfikacji ACEA.

10. Oleje do silników z turbodoładowaniem: Silniki z turbodoładowaniem generują większe temperatury i ciśnienia wewnątrz silnika, co sprawia, że wymagają olejów o lepszej wytrzymałości termicznej i stabilności. Oleje syntetyczne są zwykle polecane dla silników z turbodoładowaniem ze względu na swoje lepsze właściwości w ekstremalnych warunkach pracy.

11. Oleje specjalistyczne: Istnieją również oleje specjalistyczne, przeznaczone dla konkretnych rodzajów silników lub pojazdów, np. oleje do silników z wysokim przebiegiem, oleje do silników wyścigowych czy oleje do pojazdów klasycznych. Te oleje są formułowane, aby spełniać unikalne wymagania specyficznych typów silników lub zastosowań.

12. Odpowiednie przechowywanie oleju: Aby utrzymać jakość oleju, ważne jest odpowiednie przechowywanie. Oleje silnikowe powinny być przechowywane w chłodnym, suchym miejscu, z dala od źródeł ciepła i światła. Należy unikać przechowywania oleju w plastikowych pojemnikach, które mogą być podatne na uszkodzenia lub wchłanianie wilgoci.

13. Odpowiedzialne pozbywanie się zużytego oleju: Zużyty olej silnikowy może być szkodliwy dla środowiska i należy go odpowiednio zutylizować. W większości miejsc istnieją specjalne punkty zbiorcze zużytego oleju, które są odpowiednio wyposażone do jego bezpiecznego przetwarzania i utylizacji. Nie należy wylewać zużytego oleju do kanalizacji ani na ziemię.

Aby utrzymać swój samochód w jak najlepszym stanie technicznym, ważne jest stosowanie odpowiedniego oleju silnikowego oraz regularne jego wymiany. Wybierając olej, warto zwrócić uwagę na klasyfikacje SAE, API, ACEA oraz zalecenia producenta pojazdu. Pamiętaj również o odpowiedniej konserwacji, sprawdzaniu poziomu oleju i wymianie filtra oleju, co pozwoli cieszyć się dłuższą żywotnością silnika i lepszymi osiągami pojazdu.

Pamiętaj, że zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta samochodu oraz regularnie sprawdzać poziom oleju w silniku. Dobra praktyka to kontrolowanie poziomu oleju co 1000 km lub co miesiąc, w zależności od intensywności eksploatacji pojazdu. Niewłaściwy poziom oleju może prowadzić do uszkodzenia silnika i skrócenia jego żywotności. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wyboru odpowiedniego oleju, zasięgnij opinii eksperta lub autoryzowanego serwisu samochodowego.

 

Weryfikacja historii pojazdu na carQ.pl dostarcza szczegółowe informacje nie tylko o rodzajach olejów używanych w konkretnej marce i modelu, ale również o ilości niezbędnego oleju do wymiany. Weryfikacja historii pojazdu może pomóc właścicielom samochodów w utrzymaniu ich pojazdów w jak najlepszym stanie technicznym, a także ułatwić zakup używanego samochodu.

 

Zalety korzystania z carQ.pl

Platforma carQ.pl wyróżnia się na tle konkurencyjnych serwisów, takich jak autoDNA, CarVertical, Vin-Info czy CARFAX, prostotą obsługi i szybkością działania. Dzięki temu użytkownik może uzyskać potrzebne informacje w krótkim czasie, co pozwala podejmować świadome decyzje dotyczące pojazdów. Ponadto, do weryfikacji na carQ.pl wystarczy sam numer rejestracyjny pojazdu, co jest wygodne i sprawia, że serwis ten jest łatwy w obsłudze nawet dla osób mniej związanych z motoryzacją.

Bezpłatny dostęp do skanera kodu AZTEC

Platforma carQ.pl oferuje również dostęp do bezpłatnego skanera kodu AZTEC, który umożliwia użytkownikom sprawdzenie informacji na dowodzie rejestracyjnym pojazdu w prosty i szybki sposób. Wystarczy uruchomić stronę carQ.pl w dowolnej przeglądarce internetowej na smartfonie, a następnie umieścić kod z dowodu w polu ekranu telefonu. Dzięki temu użytkownik uniknie błędów wynikających z ręcznego wpisywania danych i będzie mógł skupić się na analizie informacji dotyczących pojazdu.

Korzystając z platformy carQ.pl, właściciele pojazdów i potencjalni nabywcy mają dostęp do niezbędnych informacji na temat historii pojazdu, rodzajów i ilości oleju potrzebnych do wymiany oraz innych istotnych danych. Weryfikacja historii pojazdów na carQ.pl może przyczynić się do utrzymania samochodów w doskonałym stanie technicznym oraz ułatwić podejmowanie decyzji o zakupie używanego pojazdu.

 

Podsumowując, wymiana oleju silnikowego to kluczowy element utrzymania samochodu w dobrym stanie technicznym. Regularne przeprowadzanie tej procedury zapewnia odpowiednią ochronę silnika przed awarią, a także pozwala na utrzymanie jego wydajności i oszczędności paliwa. Koszt wymiany oleju nie powinien być przeszkodą, gdyż jest to niewielka inwestycja w porównaniu do potencjalnych kosztów naprawy uszkodzonego silnika. Warto pamiętać o tym, że każdy samochód ma swoje indywidualne potrzeby, dlatego warto sprawdzić zalecenia producenta dotyczące wymiany oleju oraz rodzaju oleju przeznaczonego do danego modelu. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się dłuższą żywotnością naszego auta i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych z kosztownymi naprawami.

 

Data Utworzenia: 2023-04-26, 16:27

Wyjątkowo wygodnie.

Skorzystaj z darmowego skanera kodu QR (Aztec)
Taki kod znajduje się w każdym dowodzie pojazdu zarejestrowanego w Polsce!

Unikniesz pomyłek podczas ręcznego przepisywania numeru VIN.
Otwórz stronę carQ.pl w dowolnej przeglądarce na smartfonie.
Uruchom skaner, a następnie umieść kod z dowodu w polu ekranu.

Iphone app new bef9e053adc4da40b235f94d2d70a6d424578e4f4b8acadc5a5f4d6bc2b49a6c

Co jeszcze znajdziesz
w raporcie?

Dane green e61b93868961e227ff8eda617a0b4e004e6959757b29e2e847991fcf257e938a

Podstawowe dane o pojeździe

Marka, model, rodzaj paliwa, szczegółowe dane techniczne, typ pojazdu, Ilość miejsc siedzących, zużycie paliwa, średni koszt przejazdu 100km, wymiary, rozmiary opon

New 1577ab3683a3a32ae5b3e29790950c57cac598f11bdf8f35e0027ea0700bc423

Dane rejestrowe

Numer rejestracyjny, VIN, data pierwszej rejestracji, rok produkcji

Przebieg green d8b5f79f74679aff55cc09cbf7764d12083bd6b79a8dd805b6a113af3a214fa0

Przebieg pojazdu

Aktualny stan licznika, historia przebiegów, rozbieżności w odczytach drogomierza.

Country 5b1831acdc11d5e8845afbff53d8dd4edd9a6d4d3b9d9a519c756109edfa3bd0

Pochodzenie pojazdu

salon Polska lub sprowadzony, data sprowadzenia z zagranicy

Wspolwlasciciel green 758c8b8b1c783e1f6fa7d1c73b09b9c57541559bea781d815f443caf5973ab6a

Właściciele pojazdu

Czy jest zarejestrowany na firmę czy osobę fizyczną. Liczba właścicieli, współwłaścicieli

Tech check b4c932366adb938ce870849ffd2d0cd56388cf9eaf32d231d9c19f581d2f646b

Badanie techniczne i OC

Informacja czy posiada aktualne i do kiedy?

Rzs bg e8ec8ea37896d75610a35ab4969707ff5f2dce845b485fb3cda27b8c1b41a737 Rzs blur c9f7531fe07eb5812090d6309e77b65d1180e42ebcf00694ef3d009202a43d37

Tylko u nas dowiesz się
czy pojazd figuruje w Rejestrze
Zastawów Skarbowych

W czym jeszcze pomoże Ci carQ?

  • Skupujesz i sprzedajesz pojazdy używane?
  • Zarządzasz flotą pojazdów lub parkiem maszyn?
  • Chcesz sprawdzić pojazd przed zakupem?
  • Chcesz #transparentnie sprzedać auto?
  • Chcesz otrzymywać przypomnienia o ważności badań,
    kończącym się ubezpieczeniu czy konieczności wymiany oleju?

Zaufali nam