Auto na Karku

Kontrolki w samochodzie - Co sygnalizuje Twoje auto?

 

Współczesne samochody są wyposażone w zaawansowane technologie, które pomagają kierowcom zarządzać swoimi pojazdami oraz dbać o ich stan techniczny. Jednym z kluczowych elementów tego systemu komunikacji są kontrolki na desce rozdzielczej. W tym wpisie omówimy najważniejsze kontrolki oraz ich znaczenie, aby ułatwić Ci interpretację sygnałów wysyłanych przez Twoje auto.

1. Kontrolka silnika (Check Engine)
Kontrolka silnika oznacza, że komputer pokładowy zarejestrował problem w jednym z systemów samochodu. Przyczyną mogą być różne usterki, począwszy od niewłaściwie zamkniętej klapki wlewu paliwa, aż po poważne problemy z silnikiem. Warto jak najszybciej udać się do warsztatu, aby uniknąć dalszych uszkodzeń.

2. Kontrolka ciśnienia oleju
Kontrolka ciśnienia oleju informuje o zbyt niskim ciśnieniu oleju silnikowego. Gdy się zapali, należy natychmiast zatrzymać samochód i sprawdzić poziom oleju. Jeśli jest zbyt niski, uzupełnij go. W przeciwnym razie, usterka może być poważniejsza i wymagać wizyty w warsztacie.

3. Kontrolka temperatury płynu chłodzącego
Jeśli kontrolka temperatury płynu chłodzącego zacznie świecić na czerwono, oznacza to przegrzewanie silnika. W takiej sytuacji najlepiej zjechać na bok i poczekać, aż silnik ostygnie. Następnie należy sprawdzić poziom płynu chłodzącego i uzupełnić go, jeśli to konieczne. Gdy problem będzie się powtarzał, konieczna może być wizyta u mechanika.

4. Kontrolka ładowania akumulatora
Świecąca kontrolka ładowania akumulatora sygnalizuje problem z układem ładowania. Najczęściej oznacza to niesprawny alternator lub rozładowany akumulator. W takiej sytuacji warto udać się do warsztatu, aby sprawdzić, co jest przyczyną problemu. Kontrolka akumulatora sygnalizuje problem z ładowaniem akumulatora lub jego niski poziom naładowania. Jeżeli kontrolka świeci się podczas jazdy, warto jak najszybciej udać się do warsztatu, aby sprawdzić stan akumulatora i ewentualnie wymienić go na nowy.

5. Kontrolka ABS
Kontrolka ABS (Antyblokujący System Hamulcowy) informuje o problemie z układem hamulcowym. Gdy się zapali, należy jak najszybciej udać się do serwisu, aby sprawdzić przyczynę i naprawić usterkę.


Kontrolki na desce rozdzielczej pełnią ważną rolę w monitorowaniu stanu samochodu i sygnalizowaniu ewentualnych problemów. Dzięki znajomości ich znaczenia, kierowcy mogą szybko reagować na sygnały wysyłane przez pojazd i unikać poważniejszych awarii. Warto regularnie sprawdzać stan techniczny samochodu, aby zapewnić sobie bezpieczną i komfortową jazdę.

6. Kontrolka układu kontroli trakcji (ESP, TCS)
Kontrolka układu kontroli trakcji oznacza, że system stabilizujący samochód został aktywowany lub wyłączony. Jeśli kontrolka świeci się na stałe, oznacza to, że układ kontroli trakcji został wyłączony. W takim przypadku warto sprawdzić, czy nie został przypadkowo wyłączony, i ewentualnie włączyć go ponownie.

7. Kontrolka ciśnienia w oponach
Kontrolka ciśnienia w oponach informuje o zbyt niskim ciśnieniu powietrza w jednej lub kilku oponach. Gdy się zapali, warto jak najszybciej sprawdzić ciśnienie we wszystkich oponach i jeśli jest to konieczne, uzupełnić do zalecanych wartości.

8. Kontrolka poziomu paliwa
Kontrolka poziomu paliwa informuje o niskim stanie paliwa w baku. Gdy się zapali, warto jak najszybciej udać się na stację paliw, aby uniknąć sytuacji, w której auto zgaśnie z powodu braku paliwa.

9. Kontrolka poduszek powietrznych (SRS)
Kontrolka poduszek powietrznych (SRS) sygnalizuje problem z systemem poduszek powietrznych lub pasów bezpieczeństwa. Gdy się zapali, należy jak najszybciej udać się do warsztatu, aby sprawdzić przyczynę i naprawić usterkę.

10. Kontrolka zapięcia pasów bezpieczeństwa
Kontrolka zapięcia pasów bezpieczeństwa przypomina kierowcy i pasażerom o konieczności zapięcia pasów. Gdy wszyscy uczestnicy jazdy są odpowiednio zabezpieczeni, kontrolka gaśnie.


Kontrolki w samochodzie są istotnym elementem komunikacji między pojazdem a kierowcą. Dzięki nim można szybko zdiagnozować ewentualne problemy oraz podjąć odpowiednie kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa i sprawności samochodu. Pamiętaj, że regularne serwisowanie pojazdu oraz bieżące monitorowanie kontrolkowych sygnałów pozwoli Ci uniknąć nieprzewidzianych awarii i cieszyć się komfortową jazdą.

 

11. Kontrolka awarii systemu wspomagania kierownicy
Kontrolka ta sygnalizuje problem z układem wspomagania kierownicy. Gdy się zapali, kierowanie pojazdem może stać się trudniejsze, szczególnie podczas parkowania czy wykonywania skrętów. W takim przypadku, warto jak najszybciej udać się do warsztatu, aby zdiagnozować i naprawić usterkę.

12. Kontrolka zanieczyszczenia filtra cząstek stałych (DPF)
Kontrolka ta informuje o zbyt dużym nagromadzeniu cząstek stałych w filtrze DPF, co może prowadzić do utraty mocy silnika i wzrostu zużycia paliwa. Gdy się zapali, warto udać się do serwisu, aby oczyścić filtr lub, w razie konieczności, wymienić go na nowy.

13. Kontrolka systemu start-stop
Kontrolka ta informuje o aktywacji lub dezaktywacji systemu start-stop, który automatycznie wyłącza silnik podczas postoju (np. na światłach czy w korku), co przyczynia się do zmniejszenia emisji spalin i zużycia paliwa. Gdy system działa prawidłowo, kontrolka gaśnie po ponownym uruchomieniu silnika.

14. Kontrolka serwisowa
Kontrolka serwisowa informuje o zbliżającym się terminie przeglądu technicznego lub konieczności wykonania okresowego serwisu. Warto zarezerwować wizytę w warsztacie, aby nie przegapić terminu przeglądu i utrzymać pojazd w dobrym stanie technicznym.

15. Kontrolka temperatury płynu chłodniczego
Kontrolka ta informuje o zbyt wysokiej temperaturze płynu chłodniczego, co może prowadzić do przegrzania silnika. Gdy się zapali, warto jak najszybciej zatrzymać pojazd i pozwolić silnikowi ostygnąć. Następnie należy sprawdzić poziom płynu chłodniczego i uzupełnić go w razie potrzeby. Jeśli kontrolka nadal się świeci, konieczna może być wizyta w warsztacie.

 

Znajomość znaczenia poszczególnych kontrolkowych sygnałów oraz regularne monitorowanie ich stanu może przyczynić się do dłuższej żywotności pojazdu, unikania nieprzewidzianych awarii i utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa na drodze. Dlatego warto zainwestować czas w poznanie kontrolek w swoim samochodzie, aby móc odpowiednio zareagować na każdy z sygnałów, które może przekazać naszemu autu.

Przede wszystkim, ważne jest, aby nie ignorować żadnych sygnałów wysyłanych przez kontrolki, ponieważ mogą one być pierwszym ostrzeżeniem przed poważnymi problemami technicznymi.

16. Kontrolka przeglądu hamulców
Kontrolka ta informuje o konieczności przeglądu hamulców. Gdy się zapali, warto jak najszybciej udać się do warsztatu, aby sprawdzić i ewentualnie wymienić klocki lub tarcze hamulcowe, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa na drodze.

 

Warto pamiętać, że kontrolki w samochodzie są naszymi "oczyma" na stan techniczny pojazdu. Regularne sprawdzanie sygnałów kontrolkowych oraz odpowiednia reakcja na nie pozwoli uniknąć większych awarii, utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa na drodze oraz wydłużenia żywotności naszego auta. Dlatego warto poznać funkcje i znaczenie każdej z kontrolkowych sygnałów, które może przekazać naszemu autu, i zawsze reagować na nie w sposób odpowiedni i świadomy. Nie tylko pozwoli nam to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, ale także zaoszczędzić czas, nerwy oraz pieniądze.

W związku z tym, warto także regularnie serwisować samochód, zgodnie z zaleceniami producenta, oraz dbać o jego bieżący stan techniczny. Pamiętajmy, że kontrolki pełnią swoją funkcję tylko wtedy, gdy są w pełni sprawne. W przypadku awarii czy braku odpowiedniego działania kontrolki, może dojść do sytuacji, w której nie zostaniemy ostrzeżeni o wystąpieniu problemu.

Podsumowując, kontrolki w samochodzie są niezbędnym narzędziem, które pomaga nam monitorować stan naszego auta i reagować na ewentualne problemy. Warto zatem poznać ich znaczenie i nauczyć się, jak właściwie interpretować sygnały, które nam przekazują. Dzięki temu, będziemy mogli utrzymać nasze auto w doskonałym stanie oraz cieszyć się komfortową i bezpieczną jazdą przez długie lata.

Czy znacie jeszcze jakieś inne kontrolki, których nie opisałem? Podzielcie się swoją wiedzą w komentarzach poniżej, a także dajcie znać, jakie doświadczenia macie związane z kontrolkami w waszych autach. Razem tworzymy lepszą społeczność kierowców, bardziej świadomych i odpowiedzialnych na drodze.

 

Data Utworzenia: 2023-04-25, 16:12

Wyjątkowo wygodnie.

Skorzystaj z darmowego skanera kodu QR (Aztec)
Taki kod znajduje się w każdym dowodzie pojazdu zarejestrowanego w Polsce!

Unikniesz pomyłek podczas ręcznego przepisywania numeru VIN.
Otwórz stronę carQ.pl w dowolnej przeglądarce na smartfonie.
Uruchom skaner, a następnie umieść kod z dowodu w polu ekranu.

Iphone app new bef9e053adc4da40b235f94d2d70a6d424578e4f4b8acadc5a5f4d6bc2b49a6c

Co jeszcze znajdziesz
w raporcie?

Dane green e61b93868961e227ff8eda617a0b4e004e6959757b29e2e847991fcf257e938a

Podstawowe dane o pojeździe

Marka, model, rodzaj paliwa, szczegółowe dane techniczne, typ pojazdu, Ilość miejsc siedzących, zużycie paliwa, średni koszt przejazdu 100km, wymiary, rozmiary opon

New 1577ab3683a3a32ae5b3e29790950c57cac598f11bdf8f35e0027ea0700bc423

Dane rejestrowe

Numer rejestracyjny, VIN, data pierwszej rejestracji, rok produkcji

Przebieg green d8b5f79f74679aff55cc09cbf7764d12083bd6b79a8dd805b6a113af3a214fa0

Przebieg pojazdu

Aktualny stan licznika, historia przebiegów, rozbieżności w odczytach drogomierza.

Country 5b1831acdc11d5e8845afbff53d8dd4edd9a6d4d3b9d9a519c756109edfa3bd0

Pochodzenie pojazdu

salon Polska lub sprowadzony, data sprowadzenia z zagranicy

Wspolwlasciciel green 758c8b8b1c783e1f6fa7d1c73b09b9c57541559bea781d815f443caf5973ab6a

Właściciele pojazdu

Czy jest zarejestrowany na firmę czy osobę fizyczną. Liczba właścicieli, współwłaścicieli

Tech check b4c932366adb938ce870849ffd2d0cd56388cf9eaf32d231d9c19f581d2f646b

Badanie techniczne i OC

Informacja czy posiada aktualne i do kiedy?

Rzs bg e8ec8ea37896d75610a35ab4969707ff5f2dce845b485fb3cda27b8c1b41a737 Rzs blur c9f7531fe07eb5812090d6309e77b65d1180e42ebcf00694ef3d009202a43d37

Tylko u nas dowiesz się
czy pojazd figuruje w Rejestrze
Zastawów Skarbowych

W czym jeszcze pomoże Ci carQ?

  • Skupujesz i sprzedajesz pojazdy używane?
  • Zarządzasz flotą pojazdów lub parkiem maszyn?
  • Chcesz sprawdzić pojazd przed zakupem?
  • Chcesz #transparentnie sprzedać auto?
  • Chcesz otrzymywać przypomnienia o ważności badań,
    kończącym się ubezpieczeniu czy konieczności wymiany oleju?

Zaufali nam