Auto na Karku

Pierwszy samochód – co wybrać dla młodego kierowcy?
Praktyczne wskazówki i kryteria wyboru


Wybór pierwszego samochodu dla młodego kierowcy to zawsze trudne zadanie. Z jednej strony, chcielibyśmy, aby auto było niezawodne, bezpieczne i tanie w utrzymaniu. Z drugiej – samochód musi pasować do potrzeb i oczekiwań młodego człowieka. W tym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki, które pomogą podjąć właściwą decyzję.

Jaki powinien być pierwszy samochód?

Bezpieczeństwo - Pierwszy samochód powinien być przede wszystkim bezpieczny. Warto zwrócić uwagę na samochody z bogatym wyposażeniem w systemy bezpieczeństwa, takie jak ABS, ESP czy poduszki powietrzne. Zdecydowanie warto unikać aut starszych niż 15 lat, które mogą nie spełniać aktualnych norm.
Łatwość prowadzenia - Młodzi kierowcy potrzebują samochodów, które są łatwe w prowadzeniu. Warto wybierać modele z niewielkim silnikiem (np. do 1,4 l pojemności), dzięki czemu prowadzenie auta będzie bardziej przewidywalne i spokojne.
Niskie koszty utrzymania - Pierwsze auto nie powinno generować dużych kosztów. Młody kierowca nie potrzebuje superszybkiego samochodu – lepiej, aby skupił się na nauce jazdy i zdobywaniu doświadczenia. Stawiajmy na auta z niskim zużyciem paliwa oraz niższymi kosztami ubezpieczenia i serwisowania.
Wymiary pojazdu - Pierwsze auto najlepiej, aby było niewielkich rozmiarów. Małe samochody są łatwiejsze w parkowaniu i prowadzeniu w ruchu miejskim. Idealne będą auta segmentu A lub B.

Jaka kwota jest optymalna za pierwszy pojazd?

Optymalna kwota za pierwszy samochód zależy od indywidualnych możliwości finansowych. Warto ustalić budżet, który przeznaczymy na zakup auta, a także przewidzieć dodatkowe koszty, takie jak ubezpieczenie, przeglądy techniczne, czy ewentualne naprawy. Jako pierwsze auto, warto rozważyć zakup samochodu używanego w przedziale cenowym 10 000 – 20 000 zł.

Formalności związane z zakupem samochodu

Umowa kupna-sprzedaży - Ważnym dokumentem przy zakupie samochodu jest umowa kupna-sprzedaży. Warto zadbać o to, aby zawierała wszystkie niezbędne informacje, takie jak dane sprzedającego i kupującego, dane pojazdu oraz cenę. Umowę należy sporządzić w dwóch egzemplarzach – jeden dla sprzedającego, drugi dla kupującego.
Opłaty i przeglądy – Przed zakupem warto sprawdzić, czy samochód posiada ważne ubezpieczenie OC oraz przegląd techniczny. Jeśli nie, konieczne będzie ich opłacenie i wykonanie odpowiednich formalności.
Rejestracja pojazdu - Po zakupie samochodu, należy zgłosić zmianę właściciela w wydziale komunikacji. W tym celu trzeba dostarczyć dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, ważne ubezpieczenie OC oraz umowę kupna-sprzedaży.

Auto zakupione w kraju na platformie z ogłoszeniami

OLX auta - OLX to popularna platforma ogłoszeniowa, na której można znaleźć wiele ofert samochodów używanych. Warto jednak zachować ostrożność i dokładnie sprawdzić samochód przed zakupem.
Otomoto auta - Otomoto to serwis ogłoszeniowy dedykowany wyłącznie samochodom. Znajdziemy tu szeroki wybór pojazdów, zarówno nowych, jak i używanych. Oferty są na ogół bardziej rzetelne, niż na OLX.
Carq auta - Carq to platforma umożliwiająca weryfikację danych o pojeździe przed zakupem na podstawie numeru rejestracji. Dzięki temu można uniknąć nieuczciwych sprzedawców i zakupu samochodu z ukrytymi wadami.

6. Auto z zagranicy
Wiele osób decyduje się na zakup samochodu z zagranicy, zwłaszcza z Niemiec czy Belgii. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na dodatkowe formalności oraz koszty związane z sprowadzeniem i rejestracją pojazdu. Ważne jest również, aby samochód był sprawdzony przez rzeczoznawcę lub niezależnego mechanika przed zakupem.

7. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pierwszego auta?
   a. Stan techniczny – Dokładnie sprawdzić stan samochodu, zarówno pod względem mechanicznym, jak i wizualnym. Warto zwrócić uwagę na ewentualne oznaki korozji, wycieki płynów czy zużyte opony.
   b. Historia pojazdu – Sprawdzić, czy samochód nie był uczestnikiem wypadków czy kolizji oraz czy nie ma cofniętego licznika przebiegu.
   c. Koszty eksploatacji – Zastanowić się, czy koszty utrzymania samochodu nie przekroczą naszych możliwości finansowych. Warto sprawdzić średnie zużycie paliwa, koszt części zamiennych oraz cenę ubezpieczenia.

Jak powinien jeździć „świeży” kierowca?

Opanowanie - Młody kierowca powinien jeździć z opanowaniem, unikać agresywnego stylu jazdy oraz nie stawiać na prędkość.
Przestrzeganie przepisów - Należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego, takich jak ograniczenia prędkości, zasady pierwszeństwa czy używanie pasów bezpieczeństwa.
Doskonalenie umiejętności - Praktyka czyni mistrza, dlatego warto spędzać jak najwięcej czasu za kierownicą, doskonaląc swoje umiejętności oraz zdobywając doświadczenie.
Kursy doszkalające - Warto zainwestować w dodatkowe kursy doszkalające, takie jak jazda defensywna czy kursy na torze, które pomogą w wypracowaniu dobrych nawyków i zwiększeniu pewności siebie za kierownicą.

Pierwsze auto dla młodego kierowcy - propozycje

Volkswagen Polo - Popularny model niemieckiego koncernu, charakteryzujący się solidnością, bezpieczeństwem i niskimi kosztami utrzymania.
Ford Fiesta - Kompaktowy samochód o niewielkim zużyciu paliwa i atrakcyjnym wyglądzie, idealny dla młodego kierowcy.
Toyota Yaris - Japoński model o bardzo dobrej jakości, niezawodności i niskich kosztach eksploatacji.
Skoda Fabia - Niewielki samochód czeskiej marki, łączący praktyczność, bezpieczeństwo i przystępne ceny.

Co powinno znaleźć się w samochodzie?

   a. Apteczka - W samochodzie powinna znajdować się apteczka z podstawowymi środkami pierwszej pomocy.
   b. Gaśnica - Gaśnica samochodowa to obowiązkowe wyposażenie, które może się przydać w sytuacji awaryjnej.
   c. Trójkąt ostrzegawczy - Trójkąt ostrzegawczy służy do zabezpieczenia miejsca zdarzenia drogowego i powinien być umieszczony w widocznym miejscu.
   d. Koło zapasowe lub zestaw naprawczy - W przypadku przebicia opony, warto mieć koło zapasowe lub zestaw naprawczy, który pozwoli na szybkie usunięcie usterki.
   e. Narzędzia i akcesoria - W samochodzie warto mieć podstawowy zestaw narzędzi oraz akcesoria takie jak kable rozruchowe, łopatę (w sezonie zimowym), latarkę, czy koc termiczny. W razie awarii ułatwią one naprawę lub umożliwią przetrwanie do czasu przyjazdu pomocy drogowej.


Wybór pierwszego samochodu dla młodego kierowcy to istotna decyzja, która może wpłynąć na rozwój umiejętności i bezpieczeństwo na drodze. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak bezpieczeństwo, łatwość prowadzenia, niskie koszty utrzymania oraz wymiary pojazdu. Przy zakupie samochodu warto skorzystać z ofert dostępnych na różnych platformach, a także rozważyć zakup auta z zagranicy. Ważne jest również, aby młody kierowca jeździł z opanowaniem, przestrzegał przepisów ruchu drogowego, doskonalił swoje umiejętności i wyposażył swój pojazd w niezbędne akcesoria.

Warto pamiętać, że zdobywanie doświadczenia za kierownicą oraz rozwijanie umiejętności to proces, który trwa długo po zdaniu egzaminu na prawo jazdy. Pierwszy samochód dla młodego kierowcy powinien być przede wszystkim narzędziem do nauki i doskonalenia techniki jazdy. Dlatego warto wybrać auto, które będzie bezpieczne, niezawodne i łatwe w prowadzeniu, a jednocześnie dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

Jednym z ważnych aspektów zakupu pierwszego samochodu jest sprawdzenie jego historii oraz danych technicznych. Platforma carQ.pl oferuje bezpłatną weryfikację danych o pojeździe przed zakupem na podstawie samego numeru rejestracji. Użytkownik otrzymuje informacje dotyczące konkretnego pojazdu, co może okazać się niezwykle przydatne podczas wyboru pierwszego auta.

Platforma carQ.pl umożliwia dostęp do danych na podstawie samego numeru rejestracji oraz skanera kodu AZTEC, który udostępnia tylko ta platforma. Wystarczy uruchomić stronę carQ.pl w dowolnej przeglądarce internetu na smartfonie, a następnie umieścić kod z dowodu rejestracyjnego w polu ekranu telefonu. Dzięki temu użytkownik uniknie błędów ręcznego wpisywania danych i będzie miał pewność, że otrzymuje dokładne informacje na temat interesującego go pojazdu.

Korzystanie z platformy carQ.pl daje młodym kierowcom pewność, że wybrany samochód nie kryje żadnych ukrytych wad, a jego historia jest wolna od niepokojących informacji. To doskonałe narzędzie, które może ułatwić podejmowanie decyzji o zakupie pierwszego auta.

 

Data Utworzenia: 2023-05-06, 15:55

Wyjątkowo wygodnie.

Skorzystaj z darmowego skanera kodu QR (Aztec)
Taki kod znajduje się w każdym dowodzie pojazdu zarejestrowanego w Polsce!

Unikniesz pomyłek podczas ręcznego przepisywania numeru VIN.
Otwórz stronę carQ.pl w dowolnej przeglądarce na smartfonie.
Uruchom skaner, a następnie umieść kod z dowodu w polu ekranu.

Iphone app new bef9e053adc4da40b235f94d2d70a6d424578e4f4b8acadc5a5f4d6bc2b49a6c

Co jeszcze znajdziesz
w raporcie?

Dane green e61b93868961e227ff8eda617a0b4e004e6959757b29e2e847991fcf257e938a

Podstawowe dane o pojeździe

Marka, model, rodzaj paliwa, szczegółowe dane techniczne, typ pojazdu, Ilość miejsc siedzących, zużycie paliwa, średni koszt przejazdu 100km, wymiary, rozmiary opon

New 1577ab3683a3a32ae5b3e29790950c57cac598f11bdf8f35e0027ea0700bc423

Dane rejestrowe

Numer rejestracyjny, VIN, data pierwszej rejestracji, rok produkcji

Przebieg green d8b5f79f74679aff55cc09cbf7764d12083bd6b79a8dd805b6a113af3a214fa0

Przebieg pojazdu

Aktualny stan licznika, historia przebiegów, rozbieżności w odczytach drogomierza.

Country 5b1831acdc11d5e8845afbff53d8dd4edd9a6d4d3b9d9a519c756109edfa3bd0

Pochodzenie pojazdu

salon Polska lub sprowadzony, data sprowadzenia z zagranicy

Wspolwlasciciel green 758c8b8b1c783e1f6fa7d1c73b09b9c57541559bea781d815f443caf5973ab6a

Właściciele pojazdu

Czy jest zarejestrowany na firmę czy osobę fizyczną. Liczba właścicieli, współwłaścicieli

Tech check b4c932366adb938ce870849ffd2d0cd56388cf9eaf32d231d9c19f581d2f646b

Badanie techniczne i OC

Informacja czy posiada aktualne i do kiedy?

Rzs bg e8ec8ea37896d75610a35ab4969707ff5f2dce845b485fb3cda27b8c1b41a737 Rzs blur c9f7531fe07eb5812090d6309e77b65d1180e42ebcf00694ef3d009202a43d37

Tylko u nas dowiesz się
czy pojazd figuruje w Rejestrze
Zastawów Skarbowych

W czym jeszcze pomoże Ci carQ?

  • Skupujesz i sprzedajesz pojazdy używane?
  • Zarządzasz flotą pojazdów lub parkiem maszyn?
  • Chcesz sprawdzić pojazd przed zakupem?
  • Chcesz #transparentnie sprzedać auto?
  • Chcesz otrzymywać przypomnienia o ważności badań,
    kończącym się ubezpieczeniu czy konieczności wymiany oleju?

Zaufali nam